Akın Usta kimdir?

Mesleğe memleketi Trabzon Sürmene’de başladı. Trabzon Dönerini, Osmanlı mutfağını ve yöresel Karadeniz yemeklerini Trabzon’da öğrendi. Akın Usta meslek hayatını; İstanbul’da devam ettirmeye karar verdi. 2010 yılından itibaren Trabzon Sofrası markası ile Bahçelievler Yenibosna’da siz değerli müşterilerine hizmet vermekten onur duyar.

Meşhur Trabzon Dönerimiz nasıl hazırlanıyor?

Dönerlik etlerimizi Balıkesir ve Afyon yörelerinden özel yetiştirilmiş danalardan temin etmekteyiz.Dönerimiz kendi imalatımız ve tamamen el işçiliği ile hazırlanmaktadır. Dönerin her aşamasını kendisi hazırlayan Akın Usta, dönerini kendisine has sosu ile marine etmektedir. Dönerimizde hiç bir katkı maddesi ve kıyma bulunmamaktadır.Lezzetimizin sırrı dededen kalma yöntemleri günümüze taşımamızdır.

Hakkımızda

2010 yılında hizmete başlayan Trabzon Sofrası, Karadenize ait yöresel yemekleri, Osmanlı Mutfağı ve tadıyla meşhur olmuş Trabzon Döneri ile müşterilerine leziz bir sofra sunmaktadır. Yenibosna Bahçelievler’de misafirlerini yenilenmiş mekanında ağırlayan Trabzon Sofrası, güler yüzlü ekibiyle misafirlerine en iyi hizmeti vermektedir.
Etlerini özel olarak Balıkesir ve Afyon yörelerinden tahsis eden Trabzon Sofrası, tereyağı, yoğurt, fasülye, mısır, fındık gibi Trabzon’a has ürünlerinide özel olarak tedarik etmektedir. Kaliteden asla ödün vermeyen Trabzon Sofrası sizlere en iyi hizmeti vermek için durmadan çalışmaktadır.